فروش انواع افزودنی لیز کننده (slip agent)

خرید و فروش لیز کننده پلاستیک کرودا Croda

افزودنی لیز کننده پلاستیک چیست؟

امروزه افزودنی های متنوعی برای تولید پلیمرهای مهندسی در دسترس تولید کنندگان قرار دارند. برخی از این افزودنی ها عبارتند از : افزودنی لیز کننده ، افزودنی آنتی استاتیک و افزودنی آنتی مه (anti-fog additive). در این مقاله با به بررسی افزودنی لیز کننده می پردازیم. افزودنی های لیز کننده (slip agent)  محصولاتی هستند که می توانند برای کنترل اصطکاک به پلیمرها اضافه شوند. آنها در طول فرآیند اکستروژن مستقیماً به پلیمر اضافه می شوند و با سرد شدن پلیمر به سطح مهاجرت می کنند و اجازه می دهند یک لایه روان کننده جامد تشکیل شود.  افزودنی‌های لیز کننده را می‌توان به ساختارهای فیلم پلیمری و بسته‌بندی‌های پلاستیکی برای بهبود فرایند تولید پلیمر و خواص نهایی محصول استفاده نمود. امروزه خرید و فروش افزودنی لیز کننده (slip agent) در صنعت پلاستیک  ایران در جریان است و انواع مختلفی از افزودنی اسلیپ در این صنعت به کار گرفته می شوند.

آمیدهای اسیدهای چرب، از جمله آمیدهای اولیه و ثانویه، متداول‌ترین افزودنی‌های لیز کننده هستند. مشابه سایر افزودنی های روان کننده، این مواد نیز به سطح پلیمر مهاجرت می کنند و با ایجاد یک لایه میکروکریستالی ضریب اصطکاک سطح پلیمر را کاهش می دهند. در این مقاله ما به بررسی دو افزودنی لیز کننده اروکامیدErucamide) ) و افزودنی لیز کننده اولئامید ( oleamide ) که برپایه آمیدهای اسید چرب هستند، می پردازیم. در انتهای مقاله نیز به بررسی وضعیت این محصولات در بازار ایران می پردازیم.  شایان ذکر است که افزودنی اروکامید تحت عنوان افزودنی لیز کننده E و افزودنی اولئامید تحت عنوان افزودنی لیز کننده O نیز در صنعت شناخته می شوند.

عملکرد افزودنی های لیز کننده

اصطکاک سطحی در اثر برهمکنش بین دو سطح پلیمری یا بین سطوح پلیمر و دستگاه فرایند تولید ایجاد می گردد. اصطکاک زیاد می تواند منجر به مشکلاتی در فرایند تولید فیلم های نازک، رول کردن فیلم های پلاستیکی، تولید کیسه و عملیات بسته بندی ایجاد نماید. به همین دلیل باید حتما میزان اصطکاک محصولات پلاستیکی کنترل شود. برای تنظیم و کاهش این اصطکاک همانطور که پیشتر ذکر شد از افزودنی های لیز کننده استفاده می شود. اما باید توجه داشت که میزان اصطکاک موثر در پلاستیک به عوامل متعددی بستگی دارد که قبل از استفاده از افزودنی های لیز کننده باید به آنها توجه نمود :

  1. جنس پلیمر مورد استفاده
  2. دما و نوع فرآیند تولید
  3. مورفولوژی سطح فیلم پلاستیکی
  4. سایر افزودنی های موجود در فرایند تولید

در تصویر زیر می توان به وضوح فرایند  عملکرد افزودنی لیز کننده و تاثیر آن بر مقدار ضریب اصطکاک نهایی را مشاهده نمود.

تاثیر افزودنی لیز کننده اروکامید و اولئامید

مکانیزم افزودنی لیز کننده  بر روی ضریب اصطکاک

همانطور که پیشتر ذکر شد، بیشترین خرید و فروش افزودنی لیز کننده مربوط به اروکامیدها و اولئامید ها است. به همین دلیل در ادامه مقاله به بررسی بیشتر این دو افزودنی می پردازیم.

افزودنی لیز کننده اروکامید (Erucamide) 

افزودنی لیز کننده اروکامیدErucamide) ) یک افزودنی لیز کنده آمیدی اولیه  است که به صورت بایو ساخته شده است. شکل فیزیکی این محصول معمولا به صورت پودری، گرانولی یا پاستیلی (pastille ) هستش و یک عامل لیز کننده بسیار موثر در فیلم‌های پلی الفینی است. افزودنی لیز کننده اروکامیدErucamide) ) یک گزینه عالی برای استفاده در تولید محصولاتی از جنس  LDPE، LLPDE و PP است. این محصول پایداری مناسبی در برابر اکسیداسیون دارد و میزان فراریت ( volatility) کمی از خود نشان می دهد.

کاربرد افزودنی لیز کننده اروکامید (Erucamide) 

افزودنی اروکامید را می توان به طور مستقیم به رزین اضافه کرد و یا به صورت مستربچ به فرایند اکستروژن اضافه نمود. امروزه اکثرا از مستربچ های لیز کننده حاوی این افزودنی برای لیز کردن محصولات پلاستیکی استفاده می شود. این محصول سمی نیست و برای چشم و پوست خطری ندارد. امروزه از این محصول علاوه بر لیز کردن پلی الفین ها برای محصولات پلاستیکی دیگر نظیر : PVC، EVA، Nylon و  TPE نیز استفاده می شود.

افزودنی لیز کننده اولئامید ( oleamide )

از افزودنی لیز کننده اولئامید ( oleamide ) برای ایجاد سریع خواص لیز کنندگی در سطوح لایه های پلیمری استفاده می شود. این محصول می تواند باعث لیز شدن سطح وسیعی از پلیمرها از جمله LDPE، LLDPE و PP شود. نحوه استفاده از افزودنی لیز کننده اولئامید ( oleamide ) نیز همانند اروکامید است و می تواند به صورت مستقیم و یا مستربچ در فرایند به کار گرفته شود. در سایر پلاستیک نظیر PVC ، TPE، EVA، Nylon نیز کاربرد دارد.

تولید افزودنی لیز کننده

تفاوت اولئامید و اروکامید

همانطور که پیشتر ذکر شد هر دو افزودنی اولئامید و اروکامید خواص لیز کنندگی را برای طیف وسیعی از پلاستیک ها فراهم می کنند. اما سوالی که پیش می آید آن است که تفاوت این دو افزودنی در چیست؟

افزودنی لیز کننده اروکامیدErucamide) ) نسبت به افزودنی لیز کننده اولئامید ( oleamide ) دارای زنجیره  مولکولی طولانی تر، پایداری در برابر حرارت و مقاومت در برابر اکسیداسیون بیشتری است. اروکامید فشار بخار کمتری دارد و به همین دلیل در فرایند های دما بالا، فراریت کمتری از خود نشان می دهند. اولئامید  در مقایسه با اروکامید ها سریعتر به سطح مهاجرت می کنند. بنابراین، به طور کلی اولئامید ها زمانی استفاده می شوند که بخواهیم ضریب اصطکاک ( COF) را در یک بازه کوتاهی کاهش دهیم. اما باید توجه داشت که  اروکامید ها با گذشت زمان می توانند میزان لغزش بیشتری ایجاد کرده و ضریب اصحکاک را بیشتر از اولئامید ها کاهش دهند.

افزودنی های پلاستیک کرودا croda

خرید و فروش افزودنی لیز کننده (slip agent) در ایران

افزودنی لیز کننده (slip agent) یکی از محصولات پرکاربرد در صنعت ایران است. به همین دلیل امروزه شاهد خرید و فروش افزودنی لیز کننده مختلفی در صنعت پلاستیک هستیم. تعداد شرکت های که امکان تولید با کیفیت این افزودنی را در دنیا دارند محدود هستند و به همین دلیل شاهد تنوع بالایی از برندهای خارجی افزودنی لیزکننده ( slip agent) در ایران نیستیم. خرید و فروش افزودنی لیز کننده در ایران بیشتر محدود به سه برند زیر می شود.

افزودلی لیز کننده کرودا ( Croda) = این محصول تولید کشور انگلستان است و افزودنی های لیز کننده این شرکت معمولا تحت برند Crodamide عرضه می شوند.

افزودلی لیز کننده فاین ارگانیک ( Fineaorganic) = این محصول تولید کشور هند است و افزودنی های لیز کننده این شرکت معمولا تحت برند Finawax عرضه می شوند.

افزودلی لیز کننده لپوز ( Lepuz ) = این محصول تولید کشور چین است و افزودنی های لیز کننده این شرکت معمولا تحت برند Lelubri عرضه می شوند.

از نظر کیفیت می توان گفت که در میان این برند ها، بهترین کیفیتی افزودنی اسلیپ مربوط به افزودنی لیز کننده کرودا (croda) است. Fineorganicدر رتبه دوم قرار می گردد و برند lepuz در جایگاه آخر از لحاظ کیفیت قرار می گیرد.

در حال  حاضر شرکت رادمان شیمی در زمینه فروش انواع افزودنی لیز کننده برند کرودا (croda) فعالیت دارد. در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر با تماس بگیرید. برخی از کدهای افزودنی لیز کننده که در حال حاضر قابل ارائه هستند عبارتند از:

  1. Crodamide ER = این افزودنی لیزکننده جزو خانواده اروکامید ها است)
  2. Crodamide OR (این افزودنی لیزکننده جزو خانواده اولئامید ها است)
  3. Crodamide VRX (این افزودنی لیزکننده جزو خانواده اولئامید ها است)
  4. افزودنی Incro slip SL

تهیه و تنظیم : تیم فنی رادمان شیمی

** در صورت نیاز به خرید عمده افزودنی لیز کننده پلاستیک کرودا با شماره  77678137-021    تماس بگیرید.**