لیست فروش پیگمنت معدنی

فروش پیگمنت معدنی

رنگ‌ها نقش بسیار مهمی در زندگی انسان‌ها دارد. پیگمنت های آلی و پیگمنت های معدنی نیز به عنوان مواد رنگزا نقش مهمی را در ایجاد این رنگ‌ها، بازی می‌کنند. هدف از این مقاله بررسی هر چه بیشتر پیگمنت های معدنی  و پارامترهای مؤثر بر خرید و فروش آن است. برای آنکه بتوان این رنگدانه معدنی را بهتر شناخت و در خرید و فروش پیگمنت معدنی به درستی عمل کرد نیاز است که ابتدا تفاوت‌های آن با پیگمنت آلی را بشناسیم و سپس در صورت نیاز اقدام به خرید رنگدانه معدنی نماییم. خرید پیگمنت معدنی

ساختار رنگدانه معدنی و آلی

پیگمنت های رنگی به دو دسته پیگمنت آلی و معدنی تقسیم می‌شود. پیگمنت های معدنی در چهار دسته : پیگمنت سفید، پیگمنت مشکی ( کربن سیان یا کربن بلک) ، پیگمنت رنگی و پیگمنت های خاص دسته‌بندی می‌شوند. این پیگمنت ها معمولاً از ترکیبات فلزی معدنی، نمک‌های کرومات، اکسیدهای آهن ، سولفات‌ها و غیره تولید می‌شوند. اما پیگمنت های آلی معمولاً از زنجیرها و حلقه‌های کربنی ساخته می‌شوند. این دو گروه از رنگدانه ‌ها به دلیل نوع ساختاری که دارند، خواص و ویژگی‌های متفاوتی دارند. در ادامه مقاله این دو پیگمنت را از ابعاد مختلف با یکدیگر مقایسه می‌کنیم. این مقایسه به ما کمک می‌کند تا هنگام انتخاب رنگدانه بتوان به درستی عمل کرد. دانستن این ویژگی‌ها قبل از خرید و فروش پیگمنت معدنی  یا پیگمنت آلی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

روشنایی و قدرت پشت پوش

رنگدانه های آلی نسبت به رنگدانه های معدنی فام روشن‌تری دارند. با وجود روشن‌تر بودن رنگدانه های آلی، در محصولاتی که طول عمر بیشتر در محیط بیرونی مدنظر باشد، از رنگدانه معدنی استفاده می‌شود. علت این امر آن است نور خورشید و عوامل شیمیایی باعث از بین رفتن روشنایی پیگمنت ‌های آلی می‌شود، در نتیجه بهتر است که در این‌گونه محصولات به سمت خرید پیگمنت معدنی و استفاده از آن رفت چراکه دوامی بیشتر در برابر عوامل محیطی دارند.

قدرت پشت پوشی یکی دیگر از پارامترهای با اهمیت در خرید و فروش پیگمنت معدنی و آلی است. در بحث قدرت پشت پوشی رنگدانه معدنی قدرت پشت پوشی بالاتری نسبت به رنگدانه آلی دارند. در نتیجه برای تولید رنگ‌هایی که قدرت پوشش دهی (hiding power) از اهمیت بالایی برخوردار است، بهتر است از پیگمنت‌ های معدنی و یا از ترکیب این پیگمنت ها با پیگمنت های آلی استفاده نمود.

تنوع فام و قدرت رنگدهی

از لحاظ تنوع فام و شید، پیگمنت های آلی تنوع رنگی بیشتری نسبت به پیگمنت های معدنی دارند. به همین دلیل می‌توان شیدها و رنگ‌های متنوع‌تری را با استفاده از پیگمنت آلی تولید نمود. در نتیجه هنگامی که تنوع رنگی و یا شید های خاص مدنظر باشد، خرید و فروش پیگمنت معدنی و استفاده از آن به تنهایی بی‌معنی خواهد بود. مگر آنکه خواص دیگری مدنظر باشد.

نکته دیگری که در پیگمنت ‌ها با اهمیت است، قدرت رنگدهی آن‌ها است. رنگدانه های آلی قدرت رنگ دهی بالاتری نسبت به رنگدانه ‌های معدنی دارند و در نتیجه با مصرف مقدار کمتری از آنها می‌توان به فام مورد نظر دست پیدا کرد. به همین دلیل در برخی موارد با وجود گران‌تر بودن پیگمنت آلی، استفاده از آن‌ها همچنان به صرفه است.

مقاومت در برابر عوامل جوی

پیگمنت ‌های آلی معمولاً مقاومت نوری و حرارتی پایین‌تری نسبت به پیگمنت ‌های معدنی دارند. به همین دلیل در مواردی که پایداری نوری و حرارتی و به‌طورکلی مقاومت جوی از اهمیت بالایی داشته باشد، استفاده و خرید رنگدانه معدنی توصیه می‌شود.

در رابطه با مقاومت حرارتی باید توجه داشت که پیگمنت های کرومی معمولاً مقاومت حرارتی و نوری خیلی بالایی ندارند. اما امروز بسیاری از شرکت‌های تولیدکننده در راستای حفظ میزان فروش پیگمنت معدنی خود، این پیگمنت ‌ها را از طریق پوشش دادن اصلاح‌کرده‌اند تا مقاومت حرارتی آن‌ها افزایش یابد.

خرید رنگدانه معدنی

مقاومت شیمیایی

اکثر رنگدانه های معدنی ساختاری خنثی دارند و به همین دلیل مقاومت اسیدی، قلیایی و حلالی بالایی دارند. البته باید توجه داشت که نمی‌توان با قطعیت گفت که این پیگمنت‌ ها به دلیل ساختار خنثی‌شان با سایر مواد واکنش نخواهند داد. به‌عنوان‌مثال، پیگمنت آبی اولترامارین ( پیگمنت آبی لاجورد) مقاومت اسیدی ندارد و یا به عنوان مثالی دیگر مقاومت قلیایی پیگمنت اکسید آهن زرد ( پیگمنت اکسید آهن گل ماش) از پیگمنت های زرد کرومی بالاتر است. در نتیجه درصورتی‌که مقاومت شیمیایی مدنظر باشد، قبل از خرید و فروش پیگمنت معدنی لازم است که به نوع ساختار آن دقت شود چراکه ممکن است آن رنگدانه معدنی از قانون کلی مقاومت شیمیایی بالای پیگمنت های معدنی پیروی نکند.

قیمت

از لحاظ قیمتی پیگمنت ‌های معدنی قیمت پایین‌تری نسبت به پیگمنت‌ های آلی دارند و از لحاظ اقتصادی به صرفه‌تر هستند.

اندازه ذرات و دیسپرس شدن

اندازه ذرات رنگدانه معدنی معمولاً از پیگمنت آلی بزرگ‌تر است. اما درمقایسه با پیگمنت های آلی ، پیگمنت های معدنی راحت‌تر در محمل دیسپرس می‌شوند و در نتیجه برای بسیاری از کاربردها مناسب هستند. فرایند دیسپرس کردن پیگمنت یکی از مهم‌ترین فرایندها است. درصورتی‌که این فرایند زمان‌بر و پرهزینه باشد، روی قیمت تمام‌شده و کیفیت کالای نهایی تأثیر می‌گذارد. با توجه به دیسپرس شدن راحت‌تر پیگمنت های معدنی نسبت به آلی، خرید رنگدانه معدنی و استفاده از آن، یکی از گزینه‌های مناسب برای کالاهای اقتصادی خواهد بود.

دورنمای جهانی خرید و فروش پیگمنت معدنی

باوجودآنکه پیگمنت های آلی و معدنی از لحاظ ساختاری و خواص با یکدیگر متفاوت هستند، اما بازار جهانی هر دو رنگدانه در حال رشد است. در سال 2017 ارزش بازار پیگمنت آلی در حدود 3.51 میلیارد دلار بود. پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که بازار این محصول تا سال 2024 به 4.89 میلیارد دلار خواهد رسید. این رقم نشان‌دهنده آن است که از سال 2018 الی 2024 سالانه بازار پیگمنت آلی رشد 4.8% را تجربه خواهد کرد. این  در حالی است که ارزش بازار خرید و فروش پیگمنت معدنی در سال 2017 در حدود 20.7 میلیارد دلار بود. همچنین انتظار می‌رود که در طی سال‌های 2018 الی 2026 شاهد رشد سالانه 3.7 درصدی در فروش پیگمنت معدنی باشیم.

———————————————————————————

شرکت رادمان شیمی به عنوان یکی از تامین‌کنندگان پیگمنت معدنی در ایران، در زمینه واردات و فروش انواع پیگمنت های معدنی فعالیت دارد. لیست برخی از این پیگمنت ها به شرح زیر است:

  1. پیگمنت زرد لیمویی ( پیگمنت کرومی لیمویی یا پیگمنت زرد 34)
  2. پیگمنت زرد پرتقالی ( پیگمنت کرومی پرتقالی یا پیگمنت زرد 34)
  3.  پیگمنت نارنجی اسکارلت ( پیگمنت قرمز 104)
  4. پیگمنت آبی اولترامارین ( پیگمنت آبی لاجورد یا پیگمنت آبی 29)
  5. پیگمنت بنفش اولترامارین ( پیگمنت بنفش 15 که در بازار به بنفش V8 معروف است.

توجه: پیگمنت بنفش V8 در واقع کد تجاری پیگمنت بنفش 15 از برند نوبیلا (nubiola) است. البته شایان ذکر است که برند نوبیلا جدیدا تحت عنوان ferro شناخته می شود.

تهیه و تنظیم : تیم فنی رادمان شیمی

** در صورت نیاز به خرید پیگمنت معدنی به صورت عمده با شماره  77678137-021    تماس بگیرید  و برای خرید خرده رنگدانه معدنی به فروشگاه آنلاین نیاز شیمی مراجعه نمایید**

**جهت آشنایی با سایر پیگمنت‌های موجود در شرکت رادمان شیمی، به بخش محصولات  و جهت کسب اطلاعات فنی بیشتر در رابطه با پیگمنت‌ها به بخش سوالات فنی مراجعه کنید.**