لیست فروش اکسید آهن

جدول فروش اکسید آهن

نکات مهم در خرید و فروش اکسید آهن

انتخاب پیگمنت یکی از مهمترین پارامترهایی است که تعیین کننده کیفیت نهایی محصول است. به عنوان مثال در صنعت سیمان و بتن که محصول نهایی در مکان‌ها و شرایط جوی مختلفی قرار می‌گیرد، انتخاب پیگمنت صحیح  و با کیفیت بسیار مهم است. امروزه در این صنعت از پیگمنت اکسید آهن استفاده می‌شود. چرا که سال‌های سال تست میدانی در شرایط و مکان‌های مختلف اثبات کرده است که محصول بتنی ساخته شده با اکسید آهن، پایداری رنگی و مقاومت جوی خیلی خوبی از خود نشان می‌دهد. این موضوع نشان‌دهنده آن است که در هر صنعتی هنگام انتخاب پیگمنت‌ها باید به خواص، ساختارها و ویژگی‌های آنها دقت کافی شود. در این مقاله قصد داریم به پیگمنت آهن اکساید بپردازیم و سپس با بررسی اکسید آهن اخرا ( یا همان اکسید آهن قرمز) به عنوان یک مثال، به نکاتی پراهمیتی اشاره می‌کنیم که هنگام خرید و فروش اکسید آهن باید دقت شود تا بتوان محصولی با کیفیت و مطابق با استانداردهای جهانی تولید نمود. پیگمنت قهوه ای

انوع فام‌ها و شیدهای پیگمنت آهن اکساید

پیگمنت اکسید آهن فام‌های متنوعی دارد. این فام‌ها به رنگ‌های موجود در طبیعت شبیه هستند. این امر سبب می‌شود تا بتوان از این پیگمنت‌ها در جهت تولید محصولاتی همرنگ طبیعت استفاده نمود. به ویژه محصولاتی نظیر سنگ‌های بتنی که در محیط بیرونی استفاده می‌شوند. هنگام خرید و فروش اکسید آهن باید برحسب نوع کاربرد، فام مناسبی را انتخاب نمود. این فام‌ها شامل موارد زیر می‌شود.

 • پیگمنت قرمز: این فام شامل بازه قرمز مایل زرد تا آبی می‌شود. این فام در ایران به اکسید آهن اخرا معرف است. (yellowish to bluish red)
 • پیگمنت زرد: این فام شامل زرد مایل به سبز تا قرمز می‌شود. این فام در ایران به اکسید آهن گل ماش یا اکسید آهن گل ماشی معروف است. ( greenish to reddish yellow)
 • پیگمنت قهوه ای: این فام شامل قهوه‌ای روشن تا تیره و همچنین قهوه‌ای مایل به قرمز می‌شود ( light to dark brown / red brown)
 • پیگمنت مشکی: این فام شامل خاکستری تیره تا نوک مدادی می‌شود ( dark gray to anthracite)

علاوه بر فام‌های فوق، فام‌های سبز و آبی نیز قابل تولید است اما خیلی پرمصرف نیستند. البته باید توجه داشت که ساختار این دو فام نیز با پیگمنت آهن اکساید های معمول متفاوت است. فام سبز، اکسید کروم و فام آبی، اکسید کبالت است.

ویژگی‌های مهم  قابل بررسی قبل از خرید و فروش اکسید آهن

 1. قدرت رنگدهی پیگمنت اکسید آهن ( tinting strength)

قدرت رنگدهی یکی از مشخصه‌های خیلی مهم پیگمنت‌ ها است. چرا که این پارامتر به صرفه بودن نسبت کیفیت به قیمت ( cost-effective) پیگمنت تولیدی هر تولید کننده‌ای را تعیین می‌کند. قدرت رنگدهی پیگمنت یعنی توانایی انتقال رنگ ذاتی پیگمنت به  محیطی که قرار است رنگ آمیزی شود. در نتیجه با توجه به اهمیت این پارامتر، هنگام خرید اکسید آهن، حتما باید قدرت رنگ‌دهی پیگمنت اکسید آهن مورد نظر با نمونه مرجع مقایسه شود. در برخی از موارد مشاهده می‌شود که یک اکسید آهن ارزان‌ است. اما پس از بررسی دقیق‌تر مشخص می‌گردد که قدرت رنگدهی آن پایین است و مصرف کننده مجبور است میزان بیشتر از آن را در فرمول استفاده کند. این امر در نهایت موجب افزایش قیمت تمام شده محصول تولید شده با پیگمنت آهن اکساید می‌گردد. پیگمنت قهوه ای

برای آنکه این موضوع بیشتر شفاف گردد با یک مثال توضیح می‌دهیم. به عنوان مثال پیگمنت اکسید آهن قرمز «الف» (پیگمنت اکسید آهن اخرا) در نظر می‌گیریم. شش درصد از این پیگمنت باید در بتن استفاده شود تا بتوان به شید (shade) مورد نظر دست پیدا کرد. اما اگر از پیگمنت اکسید آهن اخرا «ب» (همان پیگمنت اکسید آهن قرمز) استفاده کنیم، چون قدرت رنگدهی بالایی دارد با  سه درصد از این پیگمنت می‌توان به شید و فام مورد نظر دست پیدا کرد. تصویر زیر مقایسه این دو پیگمنت اکسید آهن قرمز را نشان می‌دهد.

فروش اکسید آهن - اخرا برای پیگمنت قهوه ای

 1. پایداری رنگی

یکی دیگر از مشخصه‌های مهمی که هنگام خرید و فروش اکسید آهن باید در نظر داشت، پایداری رنگی پیگمنت اکسید آهن است. پایداری رنگی بدین معنی است که تولیدات یک کارخانه batch  به batch تغییر نکند و همواره محصولات تولیدی آن کارخانه در تمامی لات ها  مشابه باشند. پایداری رنگی تنها زمانی بدست می‌آید که تولید کننده پیگمنت آهن اکساید کنترل کیفیت قوی داشت باشد و روی تولیداتش نظارت دقیقی داشته باشد. تصویر زیر مثالی از دو تولید کننده مختلف اکسید آهن اخرا است. سه بلوک بتنی با سه batch مختلف از اکسید آهن قرمز این دو تولید کننده رنگ آمیزی شده‌اند. همانطور که مشاهده می‌شود، شید محصولات تولید شده با اکسید آهن قرمز تولید کننده شماره 1 همگی یکسان هستند اما برای تولید کننده شماره 2 بدین شکل نیست.

با توجه به ویژگی‌هایی که بیان شد، می‌توان نتیجه گرفت که قبل از خرید و فروش اکسید آهن از هر تولید‌کننده‌ای و مقایسه آن با تولید‌کننده‌ای دیگر، نیاز است که علاوه بر قیمت، پایداری رنگی و قدرت رنگ‌دهی اکسید آهن تولید آن تامین کننده بررسی گردد.

شرکت رادمان شیمی به عنوان یکی از تامین‌کنندگان پیگمنت آهن اکساید در ایران، در زمینه واردات و فروش انواع پیگمنت اکسید آهن در فام های مختلف فعالیت دارد. این اکسید ها آهن شامل فام های مختلفی نظیر: پیگمنت قهوه ای، زرد، سبز، قرمز، آبی و مشکی می‌شوند.. لیست برخی از این پیگمنت های اکسید آهن این شرکت به شرح زیر است:

 1. پیگمنت اکسید آهن قرمز 130 (پیگمنت اکسید آهن اخرا 130)
 2. پیگمنت اکسید آهن قرمز 180 (پیگمنت اکسید آهن اخرا 180)
 3. پیگمنت اکسید آهن قرمز 190(پیگمنت اکسید آهن اخرا 190)
 4. پیگمنت اکسید آهن زرد 313 (پیگمنت اکسید آهن گل ماش 313)
 5. پیگمنت اکسید آهن زرد 920 (پیگمنت اکسید آهن گل ماش 920)
 6. پیگمنت اکسید آهن قهوه ای 686
 7. پیگمنت اکسید آهن سبز 835
 8. پیگمنت اکسید آهن سبز 5605
 9. پیگمنت اکسید آهن مشکی 330
 10. پیگمنت اکسید آهن مشکی 360

تهیه و تنظیم : تیم فنی رادمان شیمی

** در صورت نیاز به خرید اکسید آهن به صورت عمده  با شماره  77678137-021    تماس بگیرید  و برای خرید خرده پیگمنت اکسید آهن به فروشگاه آنلاین نیاز شیمی مراجعه نمایید**

**جهت آشنایی با سایر پیگمنت‌های موجود در شرکت رادمان شیمی، به بخش محصولات  و جهت کسب اطلاعات فنی بیشتر در رابطه با پیگمنت‌ها به بخش سوالات فنی مراجعه کنید.**